švestek

Výsadba slivoně: kdy a jak na to?

Výběr správné doby pro výsadbu švestky je jako kouzlo, které vám otevře dveře k bohaté úrodě a zdravému stromu. Ideální doba je na podzim nebo na jaře, kdy je půda vlhká a teplotní šoky nejsou tak dr přečtěte si více »

jahody

Objevování půvabu sazenic jahod

Sazenice jahodníku se na první pohled příliš neliší od tradičních bobulovin. Zvídaví zahrádkáři však vědí, že tyto malé zelené keříky skrývají úžasné dílo přírody. Sazenice jahodníku jsou víc než pou přečtěte si více »

sazenice lesních jahod

Nejlepší odrůdy lesních jahod pro domácí zahradu

Lesní jahody mají malé, červené plody se sladkou aromatickou chutí. Rostlina má nízké nároky a zabírá málo místa. Závěsné odrůdy lesních jahod vypadají skvěle v balkónových nádobách nebo v ozdobných přečtěte si více »

 

Objevování půvabu sazenic jahod

Sazenice jahodníku se na první pohled příliš neliší od tradičních bobulovin. Zvídaví zahrádkáři však vědí, že tyto malé zelené keříky skrývají úžasné dílo přírody. Sazenice jahodníku jsou víc než pouhým druhem divokých jahod skutečným pokladem, který lze pěstovat jak venku, tak v květináčích. Při výběru sazenic stojí za povšimnutí jedna zajímavá skutečnost. Ačkoli se jahodník může podobat jahodě, má jedinečné vlastnosti, pokud jde o chuť a vůni. Právě díky těmto vlastnostem jsou oblíbené u mnoha lidí, kteří chtějí vyzkoušet něco víc než jen každodenní požitek z komerčně dostupných jahod. Vysazení jahodového keře je jako cesta do minulosti: vyvolává představy letních odpolední strávených poznáváním tajemství starého lesa nebo babiččiny zahrady. Známé staré odrůdy jahod jsou navíc nejen atraktivním prvkem v oblasti botaniky, ale také fascinující součástí naší kulinářské historie. Jakmile si sazenice rozmyslíte, máte dvě možnosti - buď je přenesete do květináče, nebo je přímo začleníte do zahrady. Jahodník v květináči je skvělým způsobem, jak tyto rostliny představit obyvatelům města, a účinně tak spojit krásu přírody s domácím prostorem. Nezapomeňte však, že každá sazenice je výjimečná živá bytost. A její skutečná krása se projeví tím více, čím více pochopíme a budeme respektovat její přirozené potřeby pro růst a vývoj.

Tajemství pěstování jahodníku v květináči - jak na to?

Sazenicím jahodníku se daří i v květináčích. Proces pěstování začíná výběrem vhodné rostliny a květináče pro ni. Malý, kompaktní tvar keříku jahodníku je ideální pro pěstování na balkoně nebo okenním parapetu. A staré odrůdy jahodníku? Ty mají zvláštní kouzlo. Začněme tím základním, tedy naším květináčem. Nejlepší je květináč o průměru alespoň 25-30 cm a hloubce nejméně 15 cm. Jakmile máte vhodný květináč, musíte zajistit dobrou drenáž - na dno květináče umístěte keramzit nebo drť, abyste ochránili kořeny před zahníváním. Přestože je pěstování sazenic jahodníku poměrně snadné, vyplatí se vynaložit trochu úsilí při výběru správné půdní směsi. Ideálním prostředím pro naše rostliny bude univerzální zahradnická zemina smíchaná s kompostem a říčním pískem. Nyní je čas na výsadbu! Ideální dobou je začátek jara - nezbývá nic jiného než naše drobotinu zasadit a těšit se z jejího růstu až do pozdního léta. Jahodník je skromný, ale přesto od nás potřebuje několik věcí. Pravidelná zálivka a přístup ke světlu jsou nezbytné, pokud si chceme vychutnat její báječnou chuť! Výsledek? Bezkonkurenční vůně měkkých červených plodů na balkoně i doma. Pusťme se tedy do pěstitelského dobrodružství!

Vydejte se do minulosti: staré odrůdy jahod a jejich úžasný svět.

Vydejte se po cestě do minulosti a objevte mnoho nového. Trpělivě pátrající zahrádkářský nadšenec bude často odměněn jedinečnými druhy rostlin. Patří mezi ně i staré odrůdy jahod - poklady, na které naši předkové zapomněli, ale které jsou nyní opět ceněny pro svou jedinečnou chuť a přirozenost. Tyto malé ovocné kuličky plné sladkosti a jemné kyselosti potěší na pohled i na jazyku. Navzdory zdání není pěstování starých odrůd jahod obtížné - vyžaduje jen trpělivost a zájem. Pěstování jahodového keře je pro každého zahrádkáře skutečnou radostí! Domovem pro její sazenice se může stát i květináč. Jahodník v květináči znamená, že můžete mít vlastní ovoce, i když nemáte místo na pozemek nebo zahradu! Vyrazme tedy do přírody, abychom si to jednoduché a zdravé užili ještě silněji!

Jahodový keř neboli král naší zahrady.

Jistě jste se nejednou podivovali, jaká tajemství tato oblíbená rostlina skrývá. Pojďme pracovat na vytvoření nápadné domácí minizahrádky tím, že si na okenní parapet umístíme starou odrůdu jahodníku. Ujišťuji vás: jahodník v květináči promění váš okenní parapet nebo terasu v malou oázu zeleně! Překvapivě snadno se pěstují jak na balkoně, tak v záhonu - s trochou času si můžeme užívat čerstvých plodů po celou sezónu. Víceleté i střídavé staré odrůdy jahod ocení milovníci tradičních chutí. Tyto jedinečné keře nám nabízejí rozsáhlé portfolio aromatických plodů. Nejen půvab jejich malebného tvaru dělá z jahodového keře, který máme možnost vlastnit, skutečný poklad - i plody jsou vynikajícím přínosem této rostliny. Jejich intenzivní chuť vyvolává v chladnějších dnech roku vzpomínky na letní čas. Přemýšleli jste někdy o tom, proč jsou Https://moravske-sady.cz/cs_CZ/c/Lesni-jahody-a-jahody/55 jahody tak oblíbené u těch nejmenších? Odpověď je jednoduchá: jejich jedinečná chuť! Pro děti je to opravdová lahůdka - sběr červených plodů v sobě skrývá mnoho magického kouzla a radosti. Nezapomeňte, že jahodové keře jsou poměrně nenáročné na péči a při pěstování vám přinesou uspokojení. Zaslouženě se jim proto říká králové naší zahrady.

Jahodník vs. jahoda: srovnání hodnot a přínosů.

Mnozí z nás bez váhání řeknou, že se jedná o dva různé názvy pro tutéž rostlinu - málokdo ví, jak odlišné jsou vlastnosti jahodníku a jahodníku. Jahodník lze poměrně snadno pěstovat v květináči po celý rok, bez ohledu na roční období. Má drobné plody plné chuti a vůně, které připomínají lesní jahody. Pro své krásné květy a červené plody se často používá jako okrasný keř nebo u plotů. Starší odrůdy jahod, jako je Regina, jsou ceněny pro svou intenzivní vůni a silnější chuť ve srovnání s moderními hybridy. Na druhé straně máme keře jahod, které plodí větší plody, které dobře známe ze supermarketů. Mají výraznou sladkou chuť , aromatickou šťávu a jejich slupka je často rubínově zbarvená. Obě tyto sazenice mají své jedinečné hodnoty. Jahody nabízejí více vitaminu C a většinu živin, zatímco jahodník vám díky své divoké povaze poskytne intenzivnější chuťový zážitek. Keř jahodníku zase září krásou květů i plodů. Péčí o jeho potřeby si můžeme užívat jak pohled na krásný keř, tak povzbudit svou chuť, kdykoli se nám zachce. Vhodně zvolená výsadba těchto dvou druhů na zahradě nám může poskytnout mnoho potěšení spojeného s vlastním mini sadem, plným lahodných plodů po celou vegetační sezónu, nemluvě o zdravotních benefitech jejich pravidelné konzumace. Konečné rozhodnutí je na vás a možná - proč vlastně nepěstovat obě?

Na co se zaměřit při výběru sazenic jahod a jahodníku?

Tuto otázku si klade mnoho přírodovědců. Pamatujme, že rozhodnutí o koupi je začátkem cesty k chutnému ovoci. Vyplatí se zaměřit se na zdravotní stav rostliny - zde se hodí zejména sazenice jahodníku s poměrně velkými listy a dobře vyvinutým kořenovým systémem. Jahoda v květináči? Proč ne - ale pouze v případě, že je květináč dostatečně prostorný, aby keřík mohl volně růst. Starší odrůdy jahod mají také své výhody: často se vyznačují značnou odolností vůči chorobám. Dobře udržovaný jahodový keř je radostí pro každého zahrádkáře! Nesmíme však zapomínat, že mít správnou sazenici je pouze začátek naší spolupráce s přírodou..... A příroda může být velmi náročným partnerem.

Související články