sazenice lesních jahod

Nejlepší odrůdy lesních jahod pro domácí zahradu

Lesní jahody mají malé, červené plody se sladkou aromatickou chutí. Rostlina má nízké nároky a zabírá málo místa. Závěsné odrůdy lesních jahod vypadají skvěle v balkónových nádobách nebo v ozdobných přečtěte si více »

 

Nejlepší odrůdy lesních jahod pro domácí zahradu

Lesní jahody mají malé, červené plody se sladkou aromatickou chutí. Rostlina má nízké nároky a zabírá málo místa. Závěsné odrůdy lesních jahod vypadají skvěle v balkónových nádobách nebo v ozdobných květináčích. Lesní jahody konzumované přímo z keře jsou oblíbenou pochoutkou dětí, toto zdravé ovoce je bohatým zdrojem vitamínů a vlákniny. Pěstování lesních jahod se daří v podstatě na každé zahradě a při troše péče se rostlině odvděčí bohatou plodností.

Lesní jahody v zahradě - požadavky na rostliny

Keř lesních jahod se vyznačuje nízkým vzrůstem a kompaktním habitem. Rostlina je velmi podobná oblíbené jahodníku, proto stojí za zmínku, že jahodník vznikl křížením dvou druhů lesních jahod. Rostliny preferují vlhká místa, dobře rostou v úrodných, ale dobře odvodněných půdách. Preferované pH substrátu pro pěstování lesních jahod je kolem 6. Sazenice jahodníku mohou růst i v polostínu, ale plody ze slunce jsou sladší a šťavnatější. Vzdušná poloha snižuje vystavení houbovým chorobám včetně plísně šedé.

Jak pěstovat Https://Moravske-sady.cz/cs_CZ/c/Lesni-jahody-a-jahody/55 sazenice lesních jahod?

Lesní jahody jsou velmi nenáročné na pěstování a nevyžadují zvláštní péči. Plody se objevují v létě a stačí je sbírat z keře, abyste si užili jejich jedinečnou chuť. Sazenice lesních jahod můžeme sázet i do květináčů, nejlépe do půdy s vysokým obsahem humusu a mírně kyselou reakcí. Rostliny v nádobách je třeba pravidelně zalévat, zejména v létě. Lesní jahody lze krmit hnojivy pro bobulovité rostliny, stačí to udělat jednou za sezónu, protože rostlina nemá vysoké nároky na výživu. Odrůdy rostoucí v květináčích lze očistit od zaschlých a odbarvených listů, zlepší to vzhled lesních jahod a zabrání rozvoji chorob.

Přehled nejoblíbenějších odrůd lesních jahod

V chovech se nejčastěji vyskytují staré odrůdy lesních jahod, jako je 'Rugia'. Plody této odrůdy se na keřích objevují již v polovině léta a jejich chuť si můžete užívat až do prvního mrazu. Odrůda Rugia plodí bohatě, lesní jahody jsou velmi chutné, ale docela malé. Rostlina nevytváří běháky, ale má kompaktní a kompaktní habitus, což usnadňuje její pěstování na záhonech.

Lesní jahoda 'Yellow Wonder' produkuje plody jedinečné barvy. Krémové lesní jahody se žlutými semínky jsou velmi jemné a aromatické. Rostlina začíná plodit na jaře a končí koncem podzimu.

Závěsný keř lesních jahod vypadá skvěle v nádobách, proto lze odrůdy s četnými výběhy pěstovat i v balkónových nádobách. Lesní jahoda v květináči je atraktivní četnými, visícími výhonky, na kterých roste, červenými, baculatými plody.

Zajímavostí pro milovníky původních druhů je jahodník indický. Rostlina tvoří malé, kulovité plody. Je to jedlý druh, ale plody jsou málo aromatické. Jahodník indický je vynikající okrasná půdopokryvná rostlina – vytváří husté koberce, které pokrývají stinná místa.

Všechny odrůdy lesních jahod seženete v obchodě moravske-sady.cz. Zdravá, kvalitní sadba je zárukou úspěšného pěstování. Proto se vyplatí rozšířit sbírku vašich rostlin o nové druhy a odrůdy, abyste si vychutnali jedinečnou chuť a vůni lesních jahod z vlastní zahrady nebo balkonu.

Související články